Systemy grzewcze często są montowane w domach, gdzie potrzeba w niektórych okresach więcej ciepła. Drugie urządzenie grzewcze zwykle włącza się automatycznie, gdy temperatura pierwszego spada. Urządzenia takie można ze sobą łączyć, by współpracowały w różnych kombinacjach.
Rozwiązania grzewcze
Urządzenie bezobsługowe, jak kocioł czy grzałka, można łączyć z kominkiem, kolektorami słonecznymi, kotłem na paliwo stałe. Pompę ciepła można wspomóc kominkiem lub kotłem gazowym. Dobrze uzupełniają się powietrzna pompa ciepła i kocioł gazowy. Systemy działają automatycznie, zapewniając cały czas komfort cieplny.
Systemy grzewcze w domach jednorodzinnych są zwykle planowane na indywidualne zamówienie, w zależności od planu budynku i wymagań użytkowników. Coraz częściej są to dwa uzupełniające się źródła ciepła.
Rodzaje systemów grzewczych
Tradycyjne instalacje grzewcze wykorzystują kotły. Jednym z najpopularniejszych kotłów jest kocioł komorowy, w którym spalane są różnego rodzaju paliwa, jak węgiel, drewno. Jest to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, ale wymaga częstej kontroli. Kotły zasypowe są zasilane ekogroszkiem z automatycznego podajnika. To dość drogie urządzenia, ale utrzymują stałą temperaturę. Kocioł zgazowujący na węgiel lub biomasę jest drogi w zakupie, ale oszczędny w użytkowaniu.
Popularne są także kotły gazowe. Są wygodne w użytkowaniu, nie wymagają miejsca na gromadzenie opału, można je ustawiać automatycznie. Tradycyjne kotły gazowe są najdroższe w eksploatacji i wymagają miejsca, natomiast kotły kondensacyjne są bardziej wydajne, jednak ich cena jest dużo wyższa. Najdroższe w zakupie, ale najtańsze w użytkowaniu, są kotły pulsacyjne. Zajmują też mało miejsca.
Najwygodniejszym rozwiązaniem są elektryczne systemy grzewcze. Posiadają systemy sterowania, wykorzystują różnego rodzaju piece CO, należy do nich także ogrzewanie podłogowe. Ceny są różne, w zależności od wybranego modelu urządzenia, a koszty użytkowania uzależnione m. in. od ceny energii elektrycznej.
Niezależnie od systemu grzewczego, warto pomyśleć o wybraniu ogrzewania podłogowego zamiast tradycyjnych grzejników. Podłogówka jest zdrowsza i zdecydowanie bardziej komfortowa dla użytkowników. Wbrew pozorom jej cena nie jest znacznie wyższa od tradycyjnych kaloryferów. Jeśli chcesz otrzymać darmową wycenę ogrzewania podłogowego to skontaktuj się z nami!
Zobacz również: płyta systemowa, układanie elektrycznego ogrzewania podłogowego.