Wybór systemu grzewczego to decyzja trudna i dość problematyczna, szczególnie jeśli podejmuje się już na jakimś etapie budowy bądź w momencie generalnego remontu. Pierwszą ogromną trudnością jest decyzja o doborze kotła grzewczego, ale jeśli ja będziemy mieć z głowy, czeka nas następna dotycząca rodzaju układu instalacji grzewczej. Zasadniczo typu instalacji grzewczej dzieli się na dwa rodzaje. Wyróżniamy schemat instalacji co zamkniętej i schemat instalacji co otwartej. Niektórzy dodają do tego podziału także schemat mieszany, na który składają się cechy dwóch wyżej wymienionych schematów.
Schemat instalacji CO w układzie otwartym
Poprawnie sporządzony schemat instalacji centralnego ogrzewania jest niezbędny do efektywnego i bezpiecznego funkcjonowania całego systemu. Schemat co w układzie otwartym polega na tym, iż system grzewczy jest na stałe połączony z powietrzem. Opiera się on na naczyniu zbiorczym, tworzącym swoisty bufor bezpieczeństwa, na wypadek niekontrolowanego wzrostu ciśnienia. Schemat ten też najczęściej opiera się o trójdrożny bądź czterodrożny zawór.
Schemat instalacji CO w układzie zamkniętym
Schemat instalacji co w układzie zamkniętym opiera się o kocioł będący w stanie odbierać nadmiar ciepła z instalacji i tym samym zapewniać ochronę przed przegrzaniem. Układ taki jest ponadto zaopatrzony w zbiornik ciśnieniowy, a także wężownicę, mającą za zadanie chłodzić cały układ. W momencie, kiedy zdecydujemy się na ten typ instalacji co, konieczny będzie zakup dodatkowych urządzeń pozwalających na zagwarantowanie ciągłości dostaw prądu.
Schemat instalacji CO w układzie mieszanym
Schemat Instalacji CO w układzie mieszanym sprowadza się do pełnej współpracy kotła pracującego na układzie otwartym poprzez obecność płytowego wymiennika. Ponadto schemat ten uzupełnia zawór zabezpieczenia termicznego, będący zabezpieczeniem przed ewentualnym przegrzaniem. Całość instalacji pracuje w obiegu zamkniętym.