Głównym zadaniem, jakie powinna spełniać instalacja centralnego ogrzewana jest nie tylko nadanie w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury, ale i jej podtrzymanie. Optymalna temperatura to z kolei taka, która pozwala na uzyskanie tzw. komfortu cieplnego, który powstaje w momencie, w którym osoba wystawiona na działanie temperatury, nie odczuwa ani zimna, ani ciepła. Świadczy to o tym, że temperatura otoczenia jest zbliżona do temperatury jej ciała.
Elementy instalacji CO
Na każdy rodzaj instalacji CO składa się kilka niezbędnych elementów. W skład typowej instalacji grzewczej wchodzi kocił grzewczy bądź inne źródło ciepła, przykładowo pompa ciepła. Innymi elementami są grzejniki, bądź przewody cieplne. Ciepło miedzy źródłem ciepła a grzejnikami je rozprowadzającymi przedostaje się przez przewody, który prowadzony jest czynnik przenoszący temperaturę. W znakomitej liczbie przypadków czynnikiem tym jest woda i to właśnie po rodzaju czynnika, w wielu przypadkach rozpoznaje się rodzaje instalacji grzewczych.
Rodzaje instalacji grzewczych
Poszczególne rodzaje instalacji centralnego ogrzewania mogą wykorzystywać wodę, powietrze bądź energię elektryczną, jako czynnik grzejący. W niektórych przypadkach w grę może wchodzić także para niskoprężna, ale są to zdecydowane wyjątki. Innym sposobem na stworzenie podziału na typy instalacji grzewczych jest rozróżnienie sposobu krążenia czynnika grzewczego. W takim przypadku można mówić o rozróżnieniu dwóch rodzajów instalacji: pompowym bądź grawitacyjnym.
Rodzaje instalacji grzewczych mogą być w pełni uzależnione od rozdziału dolnego i górnego. W pierwszym przypadku podział obejmuje trzy kolejne układy: tradycyjny, rozdzielaczowy bądź poziomy. W praktyce można spotkać się także z instalacjami dwururowymi bądź jedno rurowymi. Rodzaje systemów grzewczych związanych z wykorzystaniem pary, jako czynnika krążącego pozwalają na wyróżnienie rozdziału górnego i dolnego. Jednocześnie można wyróżnić podział na instalacje ze spływem skroplin grawitacyjnym oraz z możliwością przepompowywania skroplin przewodami kondensatu.