Jak działa program „Czyste Powietrze”?
„Czyste Powietrze” to kompleksowy, rządowy projekt realizowany w latach 2018-2029, który ma za zadanie znacznie zminimalizować emisję pyłów oraz innych zanieczyszczeń uwalnianych do atmosfery przez między innymi wolnostojące domy jednorodzinne. Działania programu „Czyste powietrze” obejmują wymianę przestarzałych i nieefektywnych źródeł ciepła tj. pieców i kotłów oraz docieplenie i uszczelnienie mieszkalnych budynków jednorodzinnych, tak by zmniejszyć dodatkowo zużycie energii, korzystniej ją zużywając. Podjęte kroki mają na celu nie tylko ochronę środowiska i polepszenie jakości powietrza, ale także zapewnienie oszczędności finansowej przeciętnemu gospodarstwu domowemu. Budżet całego projektu wynosi w sumie 103 mld złotych. Dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”, po złożeniu wniosku, przyznawane jest za pomocą Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW).
Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Program głównie skierowany jest do osób fizycznych, które są w posiadaniu lub są współwłaścicielami domów jednorodzinnych, bądź wydzielonych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Niestety z projektu nie mogą skorzystać właściciele nowobudowanych nieruchomości oraz posiadacze np. domków letniskowych. Ważnym kryterium otrzymania refundacji jest osiągany przez gospodarstwo domowe dochód roczny, nieprzekraczający 100 000,00 zł. Sam wniosek można złożyć bezpośrednio w urzędzie, banku lub wygodnie, wysyłając e-wiosek przez internet.
Jakie działania mogą zostać dofinansowane?
Projekt w swoim założeniu przewiduje zwrot środków na zakup, wymianę lub montaż źródeł ciepła spełniających najnowsze normy, instalację centralnego ogrzewania oraz zapewnienie dostępu do ciepłej wody, a także system tzw. wentylacji z odzyskiem ciepła, czyli stałą, roczną cyrkulację powietrza wewnątrz budynku. Ponadto dofinansowanie może objąć nawet zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej, wymianę miedzy innymi stolarki drzwiowej i okiennej, a także docieplenie budynku styropianem lub wełną mineralną, zwiększającą komfort cieplny w domu.