Ogrzewanie podłogowe to jedno z najbardziej komfortowych sposobów ogrzewania budynków, zwłaszcza mieszkalnych. Podgrzewana podłoga pozwala zachować komfort cieplny w miejscach potrzebujących najwyższych temperatur, czyli stóp i nóg, przy jednoczesnym zachowaniu niższych temperatur na poziomie głowy, gdzie temperatura powinno być odrobinę chłodniej.
Zalety ogrzewania podłogowego
Odpowiednio zainstalowana podłogówka utrzymuje przyjemne ciepło przez dłuższy czas, nawet po zaprzestaniu pracy kotła grzewczego. Szczególnie dobrze temperatura utrzymuje się na posadzkach ceramicznych i kamiennych, co jednocześnie daje także efekt złagodzenia, zwykle zimnych podłóg tego typu. Ciepło odprowadzane jest z podłogi stopniowo, dlatego nie występuje uczucie nagłego wychłodzenia, zaś nagrzanie i w konsekwencji podniesienie temperatury, szczególnie przy elektrycznej podłogówce następuje bardzo szybko.
Podgrzewana podłoga to bardzo dobre rozwiązanie głównie w miejscach takich jak kuchnia, korytarze czy łazienki. Są to pomieszczenia często użytkowane i najczęściej posiadające posadzki najlepiej współpracujące z podłogówką. Co więcej ogrzewana podłoga w łazience ma także inne zalety, oprócz stałego uczucia przyjemnego komfortu cieplnego. Temperatura utrzymywana w pomieszczeniu przez ogrzewanie podłogowe uniemożliwia rozwijanie się grzybów i pleśni, pozwalając zachować higieniczne, wręcz sterylne warunki.
Ciepła podłoga to luksus, na który stać większość z nas. Ogrzewanie podłogowe jest obecnie tak rozpowszechnione, iż fachowcy zdolni do jego poprawnego zamontowania oraz same instalacje są bardzo łatwo dostępne. Koszt zamontowania podłogówki nie należy do najniższych ale już, niejako dla równowagi, koszty eksploatacji wyrównują poniesione wydatki. Podłogówka pracuje w niższej temperaturze niż klasyczne systemy grzewcze, co pociąga za sobą znaczne oszczędności w zużyciu paliwa koniecznego do funkcjonowania źródła ciepła.
Zobacz również: gaz i pompa ciepła, ogrzewanie ścienne elektryczne.