Ogrzewanie ścienne często okazuje się wymarzonym rozwiązaniem dla domów i mieszkań, w których przebywają alergicy. Wiąże się to z konkretnym sposobem w jakim, przy tym typie ogrzewania, rozchodzi się ciepło. Konwekcja, co za tym idzie, ruch cząsteczek kurzu i innych materiałów alergennych ograniczony jest do niezbędnego minimum.
Rodzaje ogrzewania ściennego
W ogrzewaniu ściennym, podobnie jak w podłogowym istnieją trzy możliwości rozprowadzania ciepła: wodą, powietrzem oraz energią elektryczną. Pierwszy z nich, ogrzewanie gorącą wodą, jest najpopularniejszym sposobem ogrzewania przy podłogówce, ale stosunkowo rzadko wykorzystywanym przy ogrzewaniu ściennym, podobnie jak ogrzewanie powietrzem. Najpopularniejszym wyborem jest ogrzewanie ścienne elektryczne.
Zalety elektrycznego ogrzewania ściennego
Zalety elektrycznego ogrzewania ściennego to przede wszystkim ogromna wygoda użytkowania. Energia elektryczna nie wymaga pracochłonnego gromadzenia materiału energetycznego, nie potrzebne jest także wygospodarowywanie miejsca na jego składowanie. W ramach zwiększania estetyki i powierzchni użytkowej w domu można zwrócić uwagę na kompaktowe rozmiary kotłów grzewczych przy energii elektrycznej i brak konieczności tworzenia specjalnego pomieszczenia –kotłowni.
Ogrzewanie ścienne elektryczne pozwala również zredukować do wymaganego minimum miejsce zajmowane przez układ grzewczy. Powszechnie wykorzystywane maty elektryczne zawierają rurki przewodzące ciepło o bardzo małych średnicach, które zalewać można już bardzo niewielką ilością tynku.
Koszt elektrycznego ogrzewania ściennego
Jedną z najistotniejszych wad tego typu ogrzewania jest koszt ogrzewania ściennego elektrycznego, jego zainstalowania oraz późniejszej eksploatacji. Jest on znacznie wyższy niż koszty eksploatacji ogrzewania powietrznego czy wodnego, a wynika głównie z wysokich cen energii elektrycznej. Pewne obniżenie kosztów może zapewnić odpowiednia izolacja ścian i maksymalne ograniczenie utraty ciepła. Dobrej jakości folia do ogrzewania ściennego powinna w znacznym stopniu zapobiegać niepożądanym stratom energetycznym.
Zobacz również: systemy grzewcze, gaz i pompa ciepła.