Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Wybierając sposób ogrzewania który zapewni nam komfortową temperaturę w mieszkaniu, coraz częściej decydujemy się na pompę ciepła. Ten alternatywny sposób, w porównaniu z  tradycyjnymi systemami grzewczymi, posiada ogrom zalet. Coraz lepsza technologia urządzeń oraz możliwość dofinansowania, skłaniają właścicieli do montażu. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować pompę ciepła.

Źródło ciepła przyjazne środowisku

Pompa ciepła, korzystając z zasobów naturalnych, jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów ogrzewania. Korzysta z odnawialnych źródeł energii- ciepła geotermalnego, wód gruntowych lub powietrza. Przyczynia się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń emitowanych do środowiska- do jej działania nie jest potrzebny proces spalania.

Jak dzielimy pompy ciepła?

montaż pompy ciepła
montaż pompy ciepła

Pompy ciepła dzielimy ze względu na dolne i górne źródło.  Dolne źródło oznacza miejsce skąd urządzenie pobiera energię (powietrze, grunt lub wody podziemne). Górne źródło natomiast to punkty, do których oddawane jest zgromadzona energia- czyli grzejniki, nawiewy oraz ogrzewanie podłogowe.

Uwzględniając różne rodzaje dolnego źródła, wyszczególniamy 3 typy:

-pompy ciepła gruntowe,

-pompy ciepła typu woda-woda,

-pompy ciepła typu powietrze-woda.

Montaż pomp ciepła

Pierwszym krokiem jest zlecenie projektu instalacji, składającego się z projektu samej pompy ciepła oraz instalacji ogrzewania. Następnie należy dobrać odpowiednie urządzenie z szerokiego katalogu ofert dostępnych na rynku. Wybór zależny jest od aspektów takich jak wielkość budynku i jego zapotrzebowanie energetyczne. Po wybraniu lokalizacji i miejsca montażu, przychodzi czas na załatwienie formalności w urzędzie. Warto pamiętać, że montaż pompy wiąże się z wykonaniem robót wiertniczych, do których potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Ważne by robotami zajmowała się sprawdzona ekipa fachowców.

Dlaczego warto rozważyć ogrzewanie domu pompą ciepła?

Wybór pompy ciepła pozwoli nam zaoszczędzić środki przy budowie domu- zbędne okazuje się zaprojektowanie specjalnych pomieszczeń na np. magazynowanie opału. Obsługa urządzenia jest prosta, całość sprowadza się jedynie do odpowiednich ustawień regulatora w zależności od naszych potrzeb. Oszczędzamy czas na szukaniu paliwa o dobrej jakości i niskiej cenie. Przy odpowiedniej instalacji, pompa jest w stanie działać nawet 50 lat. Co więcej, po około 5 latach inwestycja się zwraca- ponosimy niższe koszty w porównaniu do innych, tradycyjnych sposobów ogrzewania.