Obecnie dostępne kotły centralnego ogrzewania mogą bazować na różnych na różnych nośnikach energii od węgla, poprzez oleje opałowe, płynne, roślinne, aż po prąd elektryczny, gaz płynny, gaz ziemny, pelety.
Kotły gazowe i olejowe podzielić możemy na cztery różne cechy: (I) pierwsza to sposób montażu – piece stojące lub wiszące; (II) druga cecha określa sprawność pieca i dzieli się je wg tej kategorii na kondensacyjne i tradycyjne;(III) trzecia cecha określa ilość pełnionych funkcji – jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, dwufunkcyjne z zasobnikiem ciepłej wody; (IV) ostatnia czwarta cecha to sposób odprowadzania spalin i pobierania powietrza – piece z zamkniętą lub otwartą komorą spalania.
-
(I) – Piece stojące lub wiszące:
- kotły stojące – są to piece o większej mocy, a co za tym idzie większe gabarytowo. Montowane są w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach – kotłowniach.
- kotły wiszące – charakteryzują się mniejszą mocą, są za to bardzo ciche i jest możliwość ich montażu w łazienkach lub kuchniach.
-
(II) – Piece kondensacyjne i tradycyjne:
- kotły kondensacyjne – kotły te mogą odzyskiwać ciepło ze skroplone pary wodnej przez co są bardziej sprawne i oszczędniejsze.
- kotły tradycyjne – są to najprostsze piece wyposażone w palniki atmosferyczne, wymagają podłączenia do komina, posiadają otwartą komorę spalania.
-
(III) – Piece jedno- i dwufunkcyjne:
-
kotły jednofunkcyjne – są to piece przeznaczone do instalacji przy centralnym ogrzewaniu. W ich skład wchodzi naczynie przeponowe i pompa obiegowa.
- kotły dwufunkcyjne – poza funkcjami normalnego kotła centralnego ogrzewania mamy tutaj również przepływowy podgrzewacz wody, oczywiście woda jest podgrzewana w momencie jej poboru.
- kotły dwufunkcyjne ze zintegrowanym zasobnikiem ciepłej wody – od zwykłego kotła dwufunkcyjnego różni się tym, że zasobnik pozwoli nam magazynować pewną ilość ciepłej wody, gdyż przy zwykłym kotle dwufunkcyjnym będziemy mieli problem, aby otrzymać dużo większą ilość ciepłej wody np. do napełnienia wanny.
-
(IV) – Piece z różnymi komorami spalania:
- kotły z zamkniętą komorą spalania – są to głównie kotły wiszące, ich komora spalania zazwyczaj jest poza pomieszczeniem w którym znajduje się piec, a powietrze do spalania zasysane jest z zewnątrz budynku przy pomocy specjalnej rury koncentrycznej, a drugą rurą wyprowadzane są spaliny.
- kotły z otwartą komorą spalania – to tradycyjne kotły, powietrze pobierane jest z pomieszczenia w którym znajduje się piec, a dzięki podłączeniu do instalacji kominowej spaliny są wyprowadzane.
Inny podział kotłów do ogrzewania centralnego
Kotły na paliwa stałe takie jak eko-groszek, węgiel, miał itp. można podzielić na materiał użyty do produkcji kotła (stalowe, żeliwne), stopień automatyzacji procesu spalania (z automatycznym procesem spalania i podawania paliwa, piece półautomatyczne lub po prostu ręczny zasyp), ostatnią cechą może być rodzaj spalania (dolne, górne, palniki nadmuchowe lub retortowe).
Kotły elektryczne wyróżniają się przede wszystkim wymiarami i kosztami eksploatacji. Są to piece o niewielkich rozmiarach, nie wydzielają spalin, ale za to w eksploatacji są dość kosztowne, a dodatkowo uzależniamy się od dostaw prądu.
Kotły do ogrzewania – Wybierz odpowiedni kocioł grzewczy!
Zgłoś się do nas po jak najlepiej dobrany kocioł centralnego ogrzewania. Wybierz dobre kotły do ogrzewania swojego pomieszczenia. Polecamy również przeglądnięcie innych wpisu na blogu, jak – jakie ogrzewanie podłogowe wybrać, zabezpieczenie przed zalaniem wodą.