Instalacja Ogrzewania Podłogowego stanowi w kilkunastu ostatnich latach coraz powszechniej wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym sposób ogrzewania. Jej wszechstronne zalety dają jej zdecydowaną przewagę nad do tej pory najpopularniejszym rozwiązaniem- wykorzystaniem grzejników konwencjonalnych.
Zalety ogrzewania podłogowego
Przede wszystkim Instalacja Ogrzewania Podłogowego to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Podłogówka pracuje w pełni wydajnie na niższych temperaturach, niż jest to przyjęte w tradycyjnych instalacjach, co pozwala na ponoszenie zdecydowanie niższych kosztów zakupu paliw koniecznych do ogrzewania. Jednocześnie instalacja podłogówki nie skreśla wykorzystania znacznej większości wykorzystywanych źródeł ciepła. Będzie wydajnie współpracować zarówno z kotłami opalanymi drewnem, węglem, olejem czy gazem. Dostępne obecnie rozwiązania pozwalają również na współpracę z pompami ciepła.
Instalacja ogrzewania podłogowego
Jednakże, aby móc w pełni wykorzystać zalety tego systemu grzewczego konieczny jest poprawny montaż podłogówki. Odpowiednio poprowadzona instalacja pozwoli w przyszłości uniknąć lub przynajmniej zminimalizować ryzyko zaistnienia ewentualnych niespodzianek w przyszłej eksploatacji. Potencjalna awaryjność, dobrze zainstalowanej podłogówki jest niewielka, lecz jakiekolwiek niedociągnięcia w tym względzie mogą być przyczyna kosztownych, a przede wszystkim czasochłonnych i bardzo niewygodnych do naprawy uszkodzeń. Naprawy podłogówki będą się praktycznie za każdym razem wiązać z koniecznością rozbiórki części lub całości podłogi.
Aby instalacja podłogówki przebiegła sprawnie i poprawnie należy zadbać o kilka istotnych elementów. Przede wszystkim konieczna jest odpowiednio przygotowana wylewka, w której zostaną zatopione rury, bądź maty grzewcze. Niezbędne jest wykorzystanie plastyfikatorów, które nadadzą jastrychowi odpowiednie uelastycznienie i pozwolą na dokładne wypełnienie przestrzeni między rurami.
Kolejnym elementem niezbędnym przy montażu podłogówki jest zachowanie tzw. dylatacji, czyli wolnego miejsca przy odgraniczeniu ścian, filarów, słupów bądź otworów drzwiowych. Zachowanie koniecznych odstępów pozwoli na swobodną pracę instalacji. To, jak zainstalować podłogówkę nie jest sprawą nazbyt skomplikowaną, jeśli tylko przestrzega się kilku prostych zasad. Mimo tego, wielu inwestorów ma problem z tym, komu zlecić instalacje podłogówki, gdyż stosunkowa łatwość wykonania kusi zmniejszeniem kosztów i wykonaniem części prac we własnym zakresie. Jest to rozwiązanie dobre, ale jednak z uwagi na potrzebny do instalacji czas, wiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z pomocy doświadczonych instalatorów.
Zobacz również: ogrzewanie ścienne elektryczne, podgrzewana podłoga.