Ogrzewanie podłogowe kalkulator

Pompy ciepła to coraz bardziej popularny sposób na ogrzewanie domu. Wykorzystuje się je coraz częściej nie tylko do ogrzewania budynków mieszkalnych, ale również obiektów przemysłowych, hal sportowych, basenów czy hal produkcyjnych. Świadczy to przede wszystkim o sporej efektywności takiego systemu grzewczego, ale i o jego wydajności i korzyściach płynących z ograniczenia kosztów ponoszonych na ogrzewanie.

Jednakże decydując się na zainstalowanie w budynku pompy ciepła konieczne jest pogodzenie się z koniecznością dostępu do sieci elektrycznej. Prąd elektryczny, stanowiący jedno z najdroższych z wszystkich możliwych rozwiązań grzewczych, był do niedawna nieodzowny przy użyciu pomp cieplnych.

gaz i pompa ciepła
gaz i pompa ciepła

Gazowe pompy ciepła

Jednakże niejako w opozycji do pomp cieplnych zasilanych energią elektryczną, powstały gazowe pompy ciepła. Pompy ciepła, mimo pewnej różnorodności, sprowadzają się do bardzo podobnych zasad działania. Generalnie wykorzystują one energię czerpaną z powietrza, gruntu lub wody i przy pomocy dolnego źródła transportują ja do odbiornika. Ten ostatni stanowi górne źródło czyli instalacja centralnego ogrzewania bądź system przygotowujący ciepłą wodę na użytek domowy. Ruch z jednego źródła do drugiego jest wywoływany dzięki pracy sprężarki. I tutaj właśnie pojawia się kwestia konieczności korzystania z prądu. Sprężarka dzięki której pompa ciepła pracuje opiera się o silnik elektryczny. Obecnie dostępne są także pompy które pracują w oparciu o silniki spalinowe, zasilane gazem.

Zalety gazowych pomp ciepła

Połączenie pompy ciepła z gazem ma pewne bardzo istotne zalety do których przede wszystkim należy łatwa dostępność oraz niższy koszt pozyskania energii. Ponadto silnik gazowy skonstruowany dla pompy ciepła na gaz cechuje się bardzo długa żywotnością.

Pompy ciepła zasilane gazem najczęściej można spotkać w formie powietrze- woda bądź powietrze-powietrze. Sam układ chłodniczy oparty o zjawisko absorpcji umożliwia wykorzystanie energii znajdującej się w niskotemperaturowych, naturalnych źródłach ciepła. Gaz i pompa cieplna stanowi tanie, ekonomiczne i przyjazne środowisku rozwiązanie, zastępujące w pełni energię elektryczną wykorzystywaną przy pompach ciepła.

Zobacz także: systemy grzewcze, płyta systemowa.